Toetused (arhiiv)
NB! BeSt programm on lõppenud ja enam pole võimalik taotleda toetust e-kursuste ja õpiobjektide loomiseks.
Kõrghariduse e-õppe programmi BeSt tegevusest 1 toetuse taotlemise kord
TÜ õppeprorektori korraldus 06.09.2012 nr 3191 P2
,,Riikliku struktuurivahendite kasutamise strateegia 2007-2013" ja sellest tuleneva ,,Inimressursi arendamise rakenduskava" alusel prioriteetse suuna ,,Teadus- ja arendustegevuse inimressursi arendamine" meetme ,,Teaduspoliitika ja kõrghariduse kvaliteedi arendamine" rakendamiseks loodud kõrghariduse e-õppe programmi BeSt tegevusest 1 (kvaliteedinõuetele vastav ja rahvusvaheliselt tunnustatud e-õppe sisu arendamine läbi võõrkeelsete ja eestikeelsete e-kursuste ning interaktiivsete õpiobjektide) saab Tartu Ülikoolis (edaspidi ülikool) taotleda toetust kuni 2013. a detsembrini (k.a) järgmistel tingimustel.
E-õppe programmi BeSt rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist. E-õppe programmi BeSt raames toetatakse e-kursuste j a õpiobjektide väljatöötamist.
I. Mõisted
1. E-kursus on kursus, mille õppeprotsess toimub osaliselt või täielikult veebipõhiselt.
2. Õpiobjekt on terviklik, erinevates õppekontekstides taaskasutatav, õppimist toetav digitaalne ressurss (nt sisupakett, videoloeng).
II. Nõuded e-kursustele ja õpiobjektidele
3. Programmi BeSt raames toetatakse e-kursuste väljatöötamist, mis vastavad järgmistele nõuetele:
3.1. õppeaine või täiendusõppeprogramm, mille baasil e-kursust välja töötada soovitakse, on ülikooli õppeinfosüsteemis registreeritud ja selle maht on vähemalt 1 EAP;
3.2. õppeainet või täiendusõppeprogrammi pole varem osaliselt või täielikult veebipõhiselt läbi viidud;
3.3. e-kursuse maht ainepunktides vastab ÕISis registreeritud õppeaine või täiendusõppeprogrammi mahule ning õppijal on kursust võimalik läbida 75 % ulatuses veebipõhiselt;
3.4. vähemalt 25 % e-kursuse õppematerjalidest on õppejõu(dude) originaalmaterjalid või spetsiaalselt selle kursuse jaoks tellitud.
4. Programmi BeSt raames toetatakse õpiobjektide väljatöötamist, mis vastavad järgmistele nõuetele:
4.1. õpiobjekt on seotud vähemalt ühe ülikooli õppeinfosüsteemis registreeritud õppeaine või täiendusõppeprogrammiga või on struktuuriüksuse poolt tellitud ülikooli põhitegevustega seotud eesmärkidel (nt kõikide õppeainete õppetööd toetavad juhendmaterjalid, avalikud üldsusele suunatud videoloengud);
4.2. öpiobjekti maht on vähemalt 0,15 EAP. Alla 0,15 EAP mahus õpiobjekti loomiseks võib toetust taotleda, kuid siis ei eraldata toetuse maksimumsummat, vaid proportsionaalselt väiksem toetus vastavalt õpiobjekti mahule;
4.3. õpiobjekt on 100 % veebipõhiselt läbitav;
4.4. õpiobjekt baseerub vähemalt 50 % ulatuses õppejõu(dude) originaalmaterjalidel või spetsiaalselt selle õpiobjekti jaoks tellitud materjalidel.
III. Taotluste esitamine
5. E-kursuse ja õpiobjekti väljatöötamise toetust saab taotleda
5.1. õppeaine või täiendusõppeprogrammi õppejõud;
5.2. programmijuht tema hallatavasse õppekavasse kuuluva õppeaine või täiendusõppeprogrammi jaoks;
5.3. struktuuriüksuse juht tema juhitava struktuuriüksuse hallatavasse õppekavasse kuuluva õppeaine või täiendusõppeprogrammi või struktuuriüksuse tellitava õpiobjekti jaoks.
6. Taotlusi saab esitada jooksvalt.
7. Taotluse esitamine toimub e-õppe portaalis aadressil http://www.e-ope.ee. Taotluse esitamiseks peab taotleja ID-kaardiga portaali sisse logima. Taotlusveebi kasutamise juhend on e-õppe portaalis https://www.e-ope.ee/_download/repository/Taotlusteveeb_juhend.pdf.
8. Iga e-kursuse ja õpiobjekti kohta esitatakse eraldi taotlus.
9. Taotluses tuuakse nimeliselt välja kõik e-kursuse või õpiobjekti väljatöötamisel osalejad.
10. Kui esitatakse e-kursuse väljatöötamise toetuse taotlus, ei saa lisaks taotleda toetust samal e-kursusel kasutatavate õpiobjektide loomiseks.
11. Ühe õppeaine või täiendusõppeprogrammi puhul saab e-kursuse väljatöötamiseks toetust taotleda ainult ühe selle õppeaine või täiendusõppeprogrammi ainekava jaoks, välja arvatud punktis 12 nimetatud juhul.
12. Ühe õppeaine või täiendusõppeprogrammi puhul saab toetust taotļeda iga selle õppeaine või täiendusõppeprogrammi baasil erinevas keeles väljatöötatava e-kursuse jaoks.
IV. Taotluste hindamine
13. Esitatud taotlusi hindab õppeprorektori korraldusega moodustatud komisjon. Komisjon vaatab esitatud taotlused üle üks kord kuus iga kuu esimese viie päeva jooksul. BeSt programmi ülikooli koordinaator laseb taotlejal enne taotluse komisjoniliikmete poolt ülevaatamist kõrvaldada taotluses olevad puudujäägid.
14. Komisjon teeb otsuse rahastamise ja toetussumma suuruse kohta ning BeSt programmi ülikooli koordinaator lisab selle taotlusveebis taotluse juurde. Taotluse mitterahuldamise korral lisatakse põhjendus taotluse rahuldamata jätmise kohta. BeSt programmi ülikooli koordinaator saadab taotlejale otsuse kohta e-kirja, kus tuuakse välja otsus, taotluse rahuldamise korral toetuse suurus, info edasise tööprotsessi kohta ning haridustehnoloogi andmed, kes hakkab taotlejat vastava e-kursuse või õpiobjekti väljatöötamisel nõustama.
15. Toetuse maksimumsummad e-kursuste puhul on: 1 EAP - 800 eurot, 2EAP - 1500 eurot, 3 EAP -2200 eurot, 4 EAP - 2800 eurot, 5 EAP - 3300 eurot, 6 EAP - 3800 eurot, 7 EAP - 4200 eurot, 8 EAP - 4500 eurot, 9 EAP - 4800 eurot, 10 EAP - 5000 eurot, 11EAP - 5200 eurot. Komisjoni liikmetel on õigus mitte määrata maksimumsummat. Toetuse summa määramisel arvestab komisjon e-kursuse mahtu ja õppija veebipõhise töö osakaalu õppeaine või täiendusõppeprogrammi läbimisel.
16. Toetuse maksimumsumma õpiobjekti puhul on 510 eurot. Komisjoniliikmetel on õigus mitte määrata maksimumsummat. Toetuse summa määramisel arvestab komisjon õpiobjekti mahtu ja tehnilist keerukust.
V. Toetuse kasutamine ja väljamaksmine
17. Toetust saab kasutada e-kursuste või õpiobjektide sisu autori(te)le töötasu maksmiseks (kursuse ettevalmistamine, õppe- ja juhendmaterjalide loomine, kursuse disainimine õpikeskkonnas), kui nad töötavad töö- või käsunduslepingu alusel; õppe- ja juhendmaterjalide keelelise korrektuuri ja materjalide tõlkimisega seotud tööde ning e-kursuse või õpiobjekti väljatöötamisega seotud tehniliste tööde eest maksmiseks (kursuse tehniline teostus, kujundustööd, video salvestamine ja monteerimine, interaktiivsete materjalide loomine jms). Toetust ei saa kasutada riist- ja tarkvara ning kontoritarvete ostmiseks. Töötasu maksmise korral tuleb toetusest tasuda ka kõik seadusest tulenevad maksud. Kõik kulud peavad olema otseselt seotud e-kursuse või õpiobjekti väljatöötamisega.
18. Taotluse rahuldamise korral on taotlejal kohustus esitada programmi BeSt ülikooli koordinaatorile otsuse tegemisele järgneva kahe nädala jooksul struktuuriüksuse juhi, programmijuhi ja vastutava õppejõuga kooskõlastatud toetuse kasutamise eelarve tööde teostajate ja kuluallikate kaupa. Kui struktuuriüksuse juht on taotlenud toetust ülikooli põhieesmärkide täitmisega seotud õpiobjektide väljatöötamiseks, ei pea programmijuht ega vastutav õppejõud eelarvet kooskõlastama. Kooskõlastus peab olema antud vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.
19. Pärast eelarve esitamist sõlmitakse autoritega käsunduslepingud või lepitakse kokku vastavalt ülikoolis kehtivale korrale töölepingute alusel lisatasu maksmine. Käsunduslepingus lepitakse kokku, et valminud e-kursuse või õpiobjekti autori isiklikud õigused kuuluvad autorile ja autori varalised õigused ülikoolile.
20. Valminud e-kursuse või õpiobjekti vaatab üle haridustehnoloog, kes annab vajadusel autoritele soovitusi e-kursuse või õpiobjekti muutmiseks.
21. Taotleja esitleb valminud e-kursust avalikul seminaril. E-kursuste esitlemise ja õpiobjekti valmimise teate saadab ülikooli BeSt koordinaator kõrgkoolidevahelisse e-õppe kasutajate listi.
22. E-kursuse toetus makstakse vastavalt esitatud eelarvele tööde teostajatele välja siis, kui kursus on valminud, vastab kvaliteedinõuetele, seda on esitletud ja kursuse materjalid on avalikult kättesaadavad e-Õppe Arenduskeskuse repositooriumis (kus paiknevad vähemalt aastani 2025). Teenuste osutamise lepingu alusel tehtud töö eest tasutakse töö teostajale pärast töö vastuvõtmist, mida kinnitab tellija ja teostaja poolt allkirjastatud töö üleandmise/vastuvõtmise akt. Teenuste osutamise lepingu alusel teostatud tööde üleandmise ja vastuvõtmise akti kinnitab haridustehnoloog.
23. Õpiobjekti toetus makstakse välja siis, kui õpiobjekt on valminud, vastab kvaliteedinõuetele ning on e-Öppe Arenduskeskuse repositooriumisse üles pandud (kus paikneb vähemalt aastani 2025). Teenuste osutamise lepingu alusel tehtud töö eest tasutakse töö teostajale pärast töö vastuvõtmist, mida kinnitab tellija ja teostaja poolt allkirjastatud töö üleandmise/vastuvõtmise akt. Teenuste osutamise lepingu alusel teostatud tööde üleandmise ja vastuvõtmise akti kinnitab haridustehnoloog.
VI. Lõppsätted
24. Kord kehtib kuni 31. detsembrini 2013. a.
Informatsioon toetuse taotlejale
Hetkel on avatud taotlusvoor 2012/2013 BeSt (kõrgkoolid) - e-kursuste ja õpiobjektide väljatöötamine, mis valmivad 2013. a. jooksul.
Informatsioon toetuse saajale
- Toetuse kasutamise eelarve vorm
- BeSt programmi raames loodavatele e-kursustele esitatavad nõuded/soovitused
- Kontrollküsimused e-kursuse valmisoleku kohta
- E-kursuse esitlemise ja õppematerjalide repositooriumi paneku info
- E-kursuse avalikule esitlemisele registreerumine
- Õpiobjektide tüübid: sisupakett (näide), videoloeng (näide), animatsioon (näide)
- BeSt programmi raames loodavatele sisupakettidele esitatavad nõuded/soovitused
- Kontrollküsimused sisupaketi valmisoleku kohta
- BeSt programmi raames loodavatele videoloengutele esitatavad nõuded/soovitused
- Õpiobjekti esitlemise ja repositooriumi paneku info
Lisainformatsioon:
Lehti Pilt
TÜ elukestva õppe keskuse haridustehnoloogiakeskus
tel 7376306
e-post: lehti.pilt [ät] ut.ee