Varasemate õpingute ja töökogemusest õpitu arvestamist reguleerivad Tartu Ülikooli õppekorralduseeskiri, VÕTA kord ja VÕTA taotluse läbivaatamise tasu.
Varasemaid õpinguid ja töökogemust arvestatakse üliõpilase, eksterni või ülikooli kandideerija taotluse alusel. Taotlus ja lisadokumendid tuleb esitada õppekava haldavasse üksusesse (valdkond, instituut/teaduskond/kolledž). Taotlust hindab VÕTA komisjon. Hindaja peab vastama taotlusele kirjalikult ühe kuu jooksul alates taotluse esitamise kuupäevast. Seega, kui on soov, et VÕTA-ga ülekantud ained läheksid arvesse VÕTA taotluse esitamise semestril, tuleb taotlus esitada vähemalt kuu enne semestri lõppu. Ka võib valdkond piirata VÕTA taotluste esitamise kordade arvu üliõpilase kohta semestris, arvestusega võimaldada taotlus esitada vähemalt üks kord semestris. Õppekava täitmiseks esitatud taotlusi juulis läbi ei vaadata.
Varasemaid õpinguid ja töökogemust võib arvestada õppekava täitmisel piiramata mahus, kuid seda ei rakendata lõpueksamite ja -tööde kaitsmise puhul. Lisaks võib õppekavas olla määratud õppeained, mille puhul varasemaid õpinguid ja töökogemust ei arvestata.
Kui taotletakse õppeainete arvestamist eelmisest lõpetatud õppeastmest, saab neid valik- ja vabaaineteks arvestada õppekavas ettenähtud mahus juhul, kui eelmise õppeastme õppekava on läbitud õppekava nominaalmahust suuremas mahus. Seejuures ei arvestata õppeaineid valik- ja vabaaineteks suuremas mahus kui eelmise õppeastme õppekava nominaalmahtu ületav osa. Kohustuslike õppeainete arvestamisel mahupiiranguid ei ole.
VÕTA-ga üle kantud ained lähevad arvesse õppekoormuse arvestamisel ja ka õppetoetuste ning erialastipendiumi taotlemisel. Tulemusstipendiumi taotlemisel ei loeta õppekava täidetud mahu hulka VÕTA-ga täidetud õppekava mahtu.
Dokumendivormid, mis tuleb VÕTA komisjonile esitada:
Taotlusvorm varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamiseksLisa 1 (õppeainete/täiendusõppe arvestamine)Lisa 2 (töökogemuse arvestamine)
Lisaks tuleb esitada õpinguid tõendavad dokumendid (originaal ja koopia), näiteks tunnistus, väljavõte akadeemilisest õiendist, õpingute sisu kirjeldav dokument vms ja muud materjalid (näit portfoolio, töökogemuse kirjeldus, loometöö jms). Õpinguid tõendavaid dokumente ei pea esitama juhul, kui õppeinfosüsteemis on õppeaine sooritamine tõendatud. Taotleja vastutab esitatud dokumentide ja muude materjalide õigsuse eest.
Varasemaid õpinguid arvestatakse ilma VÕTA taotluseta järgmistel juhtudel:
Eksternile, osakoormuses õppivale üliõpilasele, kes tasub õpingute eest ainepunkti hinna alusel ja mitte Tartu Ülikooli üliõpilasena vabale õppekohale kandideerijale, on tasu vastavalt taotluse mahule 7,00 eurot taotletava ainepunkti kohta, v.a allpool nimetatud juhtudel. Tasu makstakse enne hindamist.
Taotluse läbivaatamine ja hindamine on tasuta järgmistel juhtudel:
Juhul, kui taotleja ei ole rahul varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamiseks esitatud taotlusele saadud vastusega, on tal õigus see otsus vaidlustada.
Esmane apellatsioon tuleb kas suuliselt või kirjalikult esitada samale isikule või komisjonile, kes tegi otsuse varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamiseks.
Kui otsuse teinud isik (või komisjon) oma otsust ei muuda, siis võib üliõpilane esitada õppeprodekaanile apellatsiooni seitsme päeva jooksul vaidlustatava otsuse teatavaks tegemisest arvates.
Järgnevad apellatsioonid tuleb esitada kindlasti kirjalikult:
apellatsioon varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise otsusele
Apellatsioonile on soovitatav lisada vaidlustatava otsuse koopia ning võimalusel täiendavaid dokumente oma põhjenduste toetuseks (originaalid ja koopiad). Järgnevad apellatsioonid tuleb esitada kindlasti kirjalikult. Vaidlustamise järgnevus, apellatsiooni lahendamise võimalused ja vastamise tähtajad on sätestatud õppekorralduseeskirjas.
Kui õpiväljundite saavutamist on hinnatud mõnes muus hindamissüsteemis (näiteks väliskõrgkoolis saadud tulemused) kasutatakse hinnete ülekandmisel mitteeristavat hindamist. Mitteeristavat hindamist kasutatakse ka siis, kui arvestatakse õppeplaani alusel väliskõrgkoolis saadud õppetulemusi. Kui varasemate õpingute käigus on õpiväljundite saavutamist hinnatud hindamissüsteemis, mis kehtib varasemate õpingute arvestamise otsuse tegemise hetkel Eestis, siis õpiväljundite hindamise tulemust ei muudeta.
Igal õppekaval on vähemalt üks VÕTA nõustaja, kelle ülesandeks on nõustamine varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamisega seotud küsimustes. Küsimuste korral võib pöörduda ka vota [ät] ut.ee, VÕTA dokumendid saata aga VÕTA nõustajale.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.