ENLIGHT
ENLIGHT on lühend ingliskeelsest nimetusest European university Network to promote equitable quality of Life, sustainability and Global engagement through Higher education Transformation – niisiis on tegemist Euroopa ülikoolide võrgustikuga, mis edendab kõrghariduse ümberkujundamise kaudu õiglast elukvaliteeti, kestlikkust ja üleilmset koostööd.
PARTNERÜLIKOOLID: ENLIGHT võrgustik koondab üheksa klassikalist teadusülikooli: Gent (Belgia), Göttingen (Saksamaa), Tartu (Eesti), Baskimaa (Hispaania), Bordeaux (Prantsusmaa), Galway (Iirimaa), Groningen (Holland), Uppsala (Rootsi) ja Bratislava (Slovakkia). Need ülikoolid õpetavad kokku enam kui 300 000 üliõpilast aastas ja on oma südameasjaks võtnud sotsiaalse vastutuse.
VÕRGUSTIKU MISSIOON on aidata põhjalikult ümber kujundada Euroopa kõrgharidust, nii et üliõpilastest kujuneksid tõelised maailmakodanikud, kelle tipptasemel teadmised, oskused ja uuendusmeelsus võimaldavad neil lahendada ühiskondlikke kitsaskohti ning edendada õiglast elukvaliteeti ja kestlikkust. Selleks loob ENLIGHT Euroopa ülikoolide ühendatud süsteemi, kus üliõpilased ja töötajad saavad vabalt liikuda ning jagatakse omavahel ressursse. Selleks ühtlustatakse ajapikku projektis osalevate ülikoolide kvaliteedisüsteemid, rahvusvaheline tegevus, talentide värbamine ja teadustaristusse investeerimine.
PÕHIVALDKONNAD. ENLIGHT on võtnud sihiks muuta üleilmsete probleemide lahendamise viisi. Selleks töötatakse õppe- ja teadustöö jaoks välja uued mudelid ja meetodid, milles võetakse arvesse keerukaid kestliku arengu küsimusi, millega linnad ja kogukonnad tänapäeval silmitsi seisavad. Projektis keskendutakse viiele põhivaldkonnale:
tervishoid ja heaolu,
digitaalsed lahendused ja digiteerimise mõju,
kliimamuutus,
energia ja ringmajandus,
võrdsus.
KAASATUD PARTNERID. ENLIGHT-i ülikoolid asuvad nii suurlinnades, mis kujutavad endast poliitilisi või finantskeskusi, kui ka väiksemates linnades. ENLIGHT hõlmab enam kui 5,5 miljonit elanikku ja 11 ametlikku keelt ning peegeldab suurt kultuurilist mitmekesisust.
Olenemata sellest, kui suured on linnad ja piirkonnad, kus ülikoolid asuvad, tuleb kõigis neis lahendada mitmetahulisi ühiskondlikke probleeme. See nõuab sageli keerukaid kompromisse tehnoloogiliste, poliitiliste ja ühiskondlike huvide vahel. Seetõttu on linnad ja piirkonnad ENLIGHT-i võrgustikus olulised partnerid, kes aitavad välja töötada õppe- ja teadustegevuse vorme, mis võimaldavad lahendada kohalikke elulisi probleeme. ENLIGHT-is on linnad ja piirkonnad üle Euroopa justkui elavad laborid, kus tehakse (elukestvat) õppe- ja teadustööd selle nimel, et saavutada ÜRO kestliku arengu eesmärgid tervishoiu ja heaolu, digitaalsete lahenduste, kliimamuutuse, energia ja ringmajanduse ning ühiskondliku võrdsuse valdkonnas.
ÕPIKOGEMUS. ENLIGHT-i raames töötatakse välja uus kõrghariduse pädevusraamistik, mille aluseks on
- rahvusvaheline õpe paindlike õppimisvõimaluste abil, näiteks lühemad ja pikemad virtuaalsed ja füüsilised õpikogemused eri riikides;
- teadus- ja probleemipõhine õpikogemus, mis keskendub keerukate probleemide lahendamisele koostöös avaliku ja erasektoriga (eluslaborid, koosõpe);
- teadmised eri valdkondadest ja oskus siduda neid sotsiaalsete vaatenurkadega;
- mitmekülgsus, kus teaduspõhised teadmised on ühendatud ülekantavate oskustega nagu kultuuridevaheline teadlikkus, kaasav juhtimine ja mitmekeelsus.
TEGEVUSED. Pädevusraamistiku loomiseks ENLIGHT-is
1) ühtlustatakse ülikoolide kvaliteedipõhimõtteid, mis võimaldab tunnustada automaatselt õpinguperioode teistes võrgustiku ülikoolides;
2) töötatakse välja koosloome metoodika (ülikool + piirkondlikud osalejad), et määratleda erialased teadmised ja oskused, mida üliõpilastel on kindlaksmääratud probleemide lahendamiseks vaja;
3) tugevdatakse üliõpilaste üldoskusi ja valmidust üleilmseks tegutsemiseks ning luuakse oskusteavet, et lõimida õppekavadesse keelteoskus, juhtimisoskus, ettevõtlikkus ja mitmekesisuse teadvustamine;
4) töötatakse välja struktuur ja tehnoloogilised lahendused kaasava, sujuva ja keskkonnahoidliku õpi- ja töörände jaoks ning paindlikuks õppimiseks;
5) töötatakse välja mudelid süsteemseteks aruteludeks kohalike, Euroopa ja üleilmsete sidusrühmadega;
6) töötatakse välja põhjaliku metoodika, et hinnata ENLIGHT-i pädevusraamistiku mõju õppijatele ja nende sotsiaal-majanduslikule keskkonnale.
PROJEKTI LÕPPEDES jätkatakse ja laiendatakse ENLIGHT-i kolmeaastase perioodi tegevusi ning rakendatakse järk-järgult metoodikat selliste pädevusraamistike loomiseks konsortsiumi ülikoolides. Selle alusel saab uurida võimalusi, et kujundada ENLIGHT-ist 2030. aastaks terviklik Euroopa ülikooli süsteemi, kus saab õppida, õpetada ja koostööd teha kõigil ENLIGHT-i kogukonna tasandeil. Võrgustik ühtlustab ülikoolide kvaliteedisüsteeme, rahvusvahelist tegevust, talentide värbamist ja teadustaristusse investeerimist. Nii saab ENLIGHT-ist eeskuju kõrgkoolide ümberkujundamiseks kogu Euroopas.
Katseprojektide tulemusi rakendatakse uute probleemide lahendamisel ja uutes oludes. See toob kaasa uue sünergia teadusuuringute ja innovatsiooni vallas ning jätkuva koostöö Euroopa Liidu projektide raames. Tänu ENLIGHT-ile saab uuel moel hariduse mitu tuhat üliõpilast, kes aitavad pärast ülikooli lõpetamist levitada Euroopa väärtusi, lahenduskeskseid tegutsemismeetodeid ning kõrgtasemel teadustulemusi nii Euroopas kui ka kaugemal.
ENLIGHT virtuaalne avanädal
Tule tutvuma Euroopa ülikoolide uue ühendusega ENLIGHT, kus üheksa erinäolist ülikooli kujundavad tulevikuharidust.
ENLIGHT korraldab virtuaalse avanädala, mille käigus toimub mitu avalikku üritust - inspireerivad kõned, põnevad loengud, ümarlaud, virtuaalne kontaktide loomise üritus, kultuurikava ja üliõpilaste ettekanded.
ENLIGHT-i konsortsium on valitud Euroopa Komisjoni Euroopa ülikoolide algatuse koostööprojektide hulka. Euroopa ülikoolid on programmi „Erasmus+“ raames loodud strateegilised võrgustikud, mis ühendavad Euroopas asuvaid ülikoole ning mille eesmärk on edendada Euroopa väärtusi, parandada Euroopa kõrghariduse kvaliteeti ja suurendada konkurentsivõimet. Lühend ENLIGHT moodustub projekti ingliskeelsest nimetusest European university Network to promote equitable quality of Life, sustainability and Global engagement through Higher education Transformation, tõlkes Euroopa ülikoolide võrgustik, mis edendab kõrghariduse ümberkujundamise kaudu võrdset elukvaliteeti, kestlikkust ja üleilmset koostööd. Sellesse kuulub üheksa ülikooli: Baskimaa (Hispaania), Bordeaux' (Prantsusmaa), Bratislava (Slovakkia), Galway (Iirimaa), Genti (Belgia), Groningeni (Holland), Göttingeni (Saksamaa), Tartu (Eesti) ja Uppsala (Rootsi) ülikool.